Relacja z Marszu dla życia i rodziny - Tarnobrzeg 2016 

Relacja z Marszu dla Życia i Rodziny w Tarnobrzegu

7 czerwca ulicami Tarnobrzega przeszedł IV Marsz dla Życia i Rodziny. Tarnobrzeskie rodzinne świętowanie rozpoczęła wspólna modlitwa na Placu Bartosza Głowackiego.

Dokładnie o godzinie 15. odśpiewano koronkę do Miłosierdzia Bożego, następnie uformowana została kolumna marszowa. Zarówno młodzi ludzie, rodzice z dziećmi, jak i seniorzy idąc w barwnym korowodzie radośnie skandowali “Chodźcie z nami Rodzinami”, “Każdą godzinę inwestuj w Rodzinę”.

“Uzbrojeni” w kolorowe wiatraczki, wymachując barwnymi kwiatami dawali wyraz, że rodzina to radość, największa wartość i dar Boży. - Organizowane każdego roku w całym kraju marsze są inicjatywą promującą świętość życia ludzkiego oraz wartość życia małżeńsko-rodzinnego - mówi organizator tarnobrzeskiego Marszu ks. dr Tomasz Cuber, dyrektor Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu. W tym roku uczestnicy marszu wyruszyli pod hasłem "Rodzina - Wspólnota - Polska". - Hasłem pragniemy zwrócić uwagę, że to właśnie w rodzinie wykuwa się kapitał społeczny osób, które w dorosłym życiu będą funkcjonowały we wspólnocie narodowej. Podczas tegorocznego Marszu chcemy więc szczególnie podkreślić potrzebę troski rodziców o wychowanie i edukację swoich dzieci - dodaje ks. Cuber.

Kolumnę marszową prowadziła Orkiestra Dęta z Komorowa i tarnobrzeskie tamburetki, nad porządkiem czuwali uczniowie klas mundurowych z Górnika. Wśród uczestników marszu nie zabrakło członków Bractwa św. Józefa, osób duchownych, przedstawicieli władz, ale przede wszystkim mieszkańców miasta. Wszyscy identyfikowali się z inicjatywą śpiewając i radośnie skandując. W tak barwnym, rozśpiewanym korowodzie uczestnicy marszu przeszli ulicami Sandomierską, Sikorskiego i Warszawską do Kościoła Miłosierdzia Bożego na Dzikowie, gdzie odbył się wieńczący marsz piknik rodzinny.

Atrakcji nie brakowało. Były kiermasze, konkursy, występy dzieci i młodzieży, loteria oraz punkty gastronomiczne. Roztrzygnięto konkurs plastyczno-literacki "Moja Rodzina" adresowany do tarnobrzeskich placówek oświatowych (w tym roku do organizatorów wpłynęły 153 prace) oraz konkurs "Wzorowy Rowerzysta". Portal kulinarny dolinasmaku.eu włączył się w organizację kulinarnych zmagań rodzin. Wzruszeń dostarczył Koncert Życzeń dla Mamy i Taty. Gwiazdą tegorocznego pikniku był zespół "Nazaret" z Krakowa. - Po raz kolejny pokazaliśmy mieszkańcom Tarnobrzega, jak radosnym świętem jest Marsz dla Życia i Rodziny. Tworzymy wspólnotę ludzi, dla których wartości rodzinne są ważne. Rodzina jest tak cenna, że warto wyjść z domu, by ją promować i dać wyraz swoim poglądom - dodaje organizator tarnobrzeskiego Marszu, ks. Tomasz Cuber.